METZ - Up On Gravity Hill
Jedna z desek roku 2024, ke které se od jejího vydání pravidelně vracím. Trojlístek dospělých punkáčů z Toronta do svého posledního alba nalámal přístupné noiserockové hitovky plné romantiky i grungového surealismu.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Navázat po dlouholeté pauze na přetrženou nit je vždy těžké. Něco o tom vědí i dánští thrashmetalisté z ARTILLERY. Kapela známá svým chlapáckým přístupem a nemalým tahem na branku, která v hloubi osmdesátých let napomáhala rozvíjet evropskou metalovou scénu i mimo Britské ostrovy. Když si po mnoha letech pustím některé z jejich starých alb, je jasné že tyto nepatří mezi výtvory, které by do současnosti přežily bez náznaku opotřebovanosti (proti kapele vždy hrála určitá bezvýraznost skladeb nebo chcete li metalová tradičnost, navíc ten dobový plochý zvuk), i přesto však musím říct, že stále existuje mnoho fanoušků, kteří se k odkazu teutonských dělostřelců stále hlásí.
Minulé album vykazovalo mnoho pozitivních vlastností, a tak se v souvislosti s ním mezi metalovými pamětníky hovořilo o velmi povedeném comebacku, hodném starých mistrů vyznávajících klasické speed/thrash pojetí. Letošní nahrávka „My Blood“ se ze všech sil snaží uspokojivý standard předchůdce zopakovat. Musím říct, že se znovu jedná o patřičně nadupaný metalový válec, pohybující se s typickou zatěžkaností na pomezí heavy a thrash metalu. Co do tvrdosti a energie je dnes kapela srovnatelná třeba s tvrdšími momenty tvorby německých ANGEL DUST nebo RAGE. Tedy ani ne thrashový výplach po vzoru třeba KREATOR a ani melodický metálek po vzoru hřejivých germánských kolovrátků.
Co do nápaditosti skladeb však ARTILLERY přeci jen v mnohém za oběma zaostávají.Vlastně i v porovnání s minulou deskou se trochu paběrkuje – problém však nevidím v energii, nasazení, zvuku, ani hráčských výkonech, to vše totiž odpovídá kvalitativnímu standardu předchůdce, nýbrž v samotných skladbách a nápadech utvářejících je. Těch několik blízkovýchodních a orientálních kytarových motivů, stejně tak jako mistrných sól, která se bleskurychle proženou nad hutným riffovitým válem, pro mne nikdy nebudou znamenat věc, ze které bych se posadil na zem. Obzvláště ne v roce 2011. Pro kapelu o to větší škoda, protože právě těchto několik kytarových vyhrávek se ukázalo jako nejvýraznější motivy nahrávky.
ARTILLERY tedy nahráli vcelku dobrou metalovou desku, přičemž jediné, co o ní můžu říct a čeho se můžu chytit je skutečnost, že na mě působí jako nějaký univerzální vzorek metalu staré školy. Třeba jako ARAKAIN. Chcete metal? Tak tady jej máte v dobrém balení. Kytarové riffy duní, sóla kvílejí, bubeník je dvoukopáková mašina a zpěvák ždímá hlasivky co mu síly stačí. Nic víc, nic míň. Kvalitní řemeslo, ale nechápu k čemu? Opravdu po mě nechtějte, abych tady mluvil o nějaké originalitě, přínosnosti nebo dokonce lahodném potěšení. Prostě deska letité kapely nahraná pro skalní.
Nové album ARTILLERY - univerzální vzorek metalu. Pamětníky potěší.
5 / 10
Soren Adamsen
- zpěv
Michael Stützer
- kytara
Morten Stützer
- kytara
Peter Thorslund
- baskytara
Carsten Nielsen
- bicí
1. Mi Sangre (The Blood Song)
2. Monster
3. Dark Days
4. Death Is An Illusion
5. Aint Giving In
6. Prelude To Madness
7. Thrasher
8. Warrior Blood
9. Concealed In The Dark
10. End Of Eternity
11. The Great
My Blood (2011)
When Death Comes (2009)
One Foot In The Grave, The Other One In The Trash (DVD) (2008)
B.A.C.K. (1999)
By Inheritance (1990)
Terror Squad (1987)
Fear Of Tomorrow (1985)
Vydáno: 2011
Vydavatel: Metal Mind Productions
Stopáž: 53:35
Produkce: Soren Andersen
-bez slovního hodnocení-
Jedna z desek roku 2024, ke které se od jejího vydání pravidelně vracím. Trojlístek dospělých punkáčů z Toronta do svého posledního alba nalámal přístupné noiserockové hitovky plné romantiky i grungového surealismu.
To dojení vyschlého writer’s roomu je do nebe volající. Nových nápadů je pomálu, zato jsou rozmazané na dvojnásobek. Nekonečné plebiscity jsou ubíjející, nové hry vizuálně průměrné a když se to rozjede, přijde očekávatelný cliffhanger. Opouštím hru!
Tahle americká parta zní úplně jako revival starých JUDAS PRIEST, i ten vokál jako by patřil samotnému Halfordovi. Je to taková zasmrádlá mršina, ale překvapivě mě celkem bavilo si to poslechnout. Jestli do toho půjdu podruhé ale fakt nevím, spíše ne.
4 disky. 58 skladieb. 75-stranový booklet. Len CD a LP, žiaden streaming. Steven Wilson sa vybral zboriť mýtus, že 80’s boli umeleckou pustinou: Od THE CURE a JOY DIVISION po zabudnuté britské spolky, funguje to na ploche vyše 5 hodín. Povinné počúvanie!
Dobre to robí táto švédska superskupina. Melodický death metal vo veľmi prístupnej, niekto by zbytočne hanlivo povedal kolovrátkovej, forme. Na druhom albume v ešte zrelšej a lepšej podobe. Teším sa na ich tohtoročné koncerty!
Daniel Cavanagh asi chtěl stvořit Anathemovské album, ale utopil se v klišé. Příjemně to odsýpá a zvuk i provedení se dají těžko kritizovat, ale je to tak nepůvodní a otřepané, že to úplně kazí emoce, které by jinak určitě fungovaly. Sem se vracet nebudu.
Rumunský doom metal s hlasem tak hlubokým, že i basa je proti němu mandolína. O to výraznější je, když mu do duetu hraje flétna. Jde ovšem o kvalitní nahrávku, kapelník svého času bubnoval u SHAPE OF DESPAIR a lecčemu se tam přiučil.